e-mail: Parola:     Parolamı Unuttum | Üye Olmak İstiyorum
OKU KULLAN KOLAY PC
  KOLAY PC NEDİR?

ABONELİK!
Hiç bir sayıyı kaçırmayın!
Çağrı merkezini arayarak ya da on-line abonelik sayfasından hemen abonelik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
Dergilerde anlatılan konularla ilgili çalışma dosyalarını ve resimleri bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Çalışma dosyalarını görmek ya da bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.
 
     
Evinde ya da işyerinde bilgisayar olmasına rağmen, onu hiç kullanmayan, ya da sadece yazı yazmak için daktilo yerine kullanan, gittiği iş görüşmesinde 'bilgisayar kullanıyor musunuz?' sorusuna ne cevap vereceğini bilemeyen, kısacası bilgisayar kullanmaktan uzak duran pek çok insan var. Siz de bu insanlardan biriyseniz bu yazıyı mutlaka okuyun.

Kendi kendine ve derinlemesine bilgisayar kullanmayı sağlayan haftalık bilgisayar ansiklopedisi Oku Kullan Kolay PC Avrupa Birliği ülkeleri ile eş zamanlı olarak Türkiye'de.

Boyut Yayın Grubu tarafından İngiltere'deki De Agostini firmasından yayın hakları alınarak Türkiye'ye uyarlanan Oku Kullan Kolay PC tam 100 fasikülden oluşuyor, ve inanılmaz hediyeleri ile sunuluyor. Kolay PC her yaştan insana evinde ya da işyerinde bilgisayarla yapabileceği ne kadar çok şey olduğunu gösteriyor. Güncel, yepyeni bilgileri içeriyor, sizi sıkmadan, her konuyu günlük hayattan örneklerle anlatıyor.

 
Resimleri büyütmek için üzerine tıklayın.


Oku Kullan Kolay PC ayrıntılı ve çok kolay, adım adım resimli anlatımı ile piyasadaki Bilgisayar dergilerinden çok farklı bir yayın olarak hemen göze çarpıyor. Bilgisayar kullanmaktan hep çekinen, bilgisayarla sadece yazılarını yazan ve onunla başka pek çok şey yapabileceğini henüz keşfetmemiş insanlara yönelik hazırlanmış olan Kolay PC konuları derinlemesine ve kolay anlaşılır bir dille, örneklerle ve resimlerle anlatması dolayısıyla herkese hitap ediyor. Kolay PC aynı zamanda çocuğunun bilgisayarı sadece internette sohbet ve oyun için değil de aynı zamanda bir eğitim aracı olarak da kullanmasını isteyen anne-babaların bu endişelerine cevap olabilecek bir Bilgisayar Ansiklopedisi.

Kolay PC ile internette bankacılık işlemlerinizi nasıl yapabileceğinizden, faturalarınızı nasıl ödeyebileceğinize, Bilgisayarda nasıl film seyredebileceğinizden, Web tasarımı yapmaya, fotoğraf albümü oluşturmadan, internette alışveriş yapmaya kadar günlük hayatımızı kolaylaştıracak ve daha eğlenceli hale getirebilecek bir çok konu, örnekleri ve internet adresleri ile anlatılıyor.

Kolay PC bununla da yetinmeyip, Dijital Fotoğraf makinanızı ya da yazıcınızı bilgisayarınıza nasıl bağlayacağınızı, yeni programları nasıl yükleyebileceğinizi, işletim sisteminizde ne tür hatalar ortaya çıkabileceğini ve bu hataları nasıl giderebileceğinizi de anlatıyor.

Çoğumuzun anlayamadığı karmaşık bilgisayar terimleri Kolay PC'de yok.
Kolay PC ile anne-babaların, çocukların ve hatta büyükanne-büyükbabaların da Bilgisayarla tanışması, onu günlük hayatlarının bir parçası yapmaları, dostlarına e-posta ya da kendi yaptıkları tebrik kartlarını gönderebilmeleri, faturalarını kuyruğa girmeden ödeyebilmeleri mümkün.

Oku Kullan Kolay PC tam 100 fasikülden oluşuyor. Bayilerden ve kitapçılardan her hafta bir fasikül alarak sahip olabileceğiniz gibi, abone olarak inanılmaz hediyeleri ile de evinize ücretsiz teslim ediliyor. Kolay PC'nin ilk sayısı 3 Ekim 2005 tarihinde bayilerde ve ilk fasikülü alan herkese toplam 80 YTL değerinde Soyağacı CD Rom'u, Astroloji Şifresi CD Rom'u, wwworld Atlas'ı ve Başlangıç Kitabı hediyeleri veriliyor. İlk fasikül tüm bu hediyelerle sadece 5 YTL.

Abone olmak isteyenlere de 5 CD Rom ve 5 Kitaptan oluşan Office Eğitim Seti, bankacılıktan, Google'a, seyahatten Devlet'e, sağlıktan eğitim'e 20 farklı konuda 20 ayrı on-line kitap, Kolay PC fasiküllerinin saklandığı Klasörler, 4 CD Rom'luk Sanat Müzesi seti, Klasik Müziğin öyküsü CD Rom'u, İngilizce dil eğitimi CD Rom'u hediye ediliyor. Kolay PC tam 320 YTL değerinde hediyeleriyle evinize ücretsiz teslim ediliyor.
     
Bilgisayar ile neler yapabileceğinizi keşfedin!

Kolay PC fasikülleri sayesinde, bugüne kadar size karmaşık gelen tüm bilgisayar uygulamalarını rahatlıkla kullanabileceksiniz!

Zengin İçerik, Güncel Konular,
Kolay Anlatım!

• Hemen anlaşılabilen,adım adım resimli anlatımlar
• En 'zor' işlemleri bile anlaşılır kılan ayrıntılı açıklamalar
• İnternet ve diğer güncel uygulamalar hakkında merak ettiğiniz her şey!
     
ÜCRETSİZ ÖRNEK UYGULAMA DOSYALARI İNDİRİN!
KOLAY PC web sitesi, projelerinizde size yardımcı olabilecek birçok program, veri ve örnekle desteklenmiştir. Örnek uygulamaları görmek ya da bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.
 
KOLAY PC 'nin her sayısı, rahatça takip edilebilecek üç farklı bölümden oluşuyor...

PROJELERİNİZ

Derginin bu ana bölümünde, tatil planı yapmak, çektiğiniz videoları düzenlemek gibi işinize yarayacak bilgilerin yanı sıra bilgisayarınızı etkili bir biçimde nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Her konuyu, başlığı sayesinde (müzik veya alışveriş gibi) kolayca izleyerek en ince ayrıntısına kadar öğrenebileceksiniz. Bölümler içindeki pratik bilgiler sayesinde işlemleri nasıl yapmanız gerektiğini hızlı bir biçimde kavrayabilirsiniz. Ayrıca "Hemen dene!" bölümü sayesinde de öğrendiklerinizi uygulayabileceksiniz.ÇÖZÜM TEKNİKLERİ

Bilgisayarınıza bir yazılım yüklemek, Windows komutlarını kullanmak ve yazı
yazmak gibi sık kullanacağınız tüm bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.SİSTEM YÖNETİMİ

Günün birinde bilgisayarınız internete bağlanmamak için direnebilir, yazıcınız çalışmayabilir ya da kullanacak boş alanınız kalmayabilir. Bu bölümde bulacağınız
teknikler sayesinde benzeri problemlerden kolayca kurtulabilirsiniz.

 
Kolay kullanım
KOLAY PC içindeki tüm konular, olabildiğince kolay ve hızlı yöntemler
kullanmanız için hazırlanmıştır. Aşağıda gördüğünüz bölümler sayesinde
anlatılanları zorluk çekmeden kavrayacak ve uygulayabileceksiniz:
SÖZLÜK
Olabildiğince yabancı terim kullanmamaya özen göstersek de, bazı anlaşılmaz kelimeler kaçınılmaz olarak karşımıza çıkacaktır. Bu amaçla hazırladığımız "Sözlük" bölümünde bu tür kelimelerin günlük dilde açıklamalarını bulabilirsiniz.

HEMEN DENE!
Olasılıklar izin verdiği ölçüde, proje dahilindeki adım adım anlatımlar yanında,
web sitesi üzerinden işinizi kolaylaştırabilecek ya da anlatılan konuyu hemen
denemenizi sağlayacak malzemeler sunulacaktır. Örneğin bu sayıdaki tebrik
kartı yapımıyla ilgili projede ihtiyacınız olacak graik ve resimleri, web sitesinden
indirebilirsiniz.

ÖRNEK ÇALIŞMA
Kişilerin yaşadıkları deneyimlerin aktarıldığı bu bölümde, yapmamanız gereken hataları görebilir ve aynı konuda daha başarılı olabilirsiniz.

ADIM ADIM ÇALIŞMA
Her projede numaralandırılmış anlatımlar ve sırasıyla verilmiş resimlerle adım adım ne yapmanız gerektiğini ve hangi durumlarla karşılaşacağınızı görebilirsiniz.

YAKIN GÖRÜNTÜ
Neyi tıklayacağınızı ya da dolduracağınızı gösteren ekran baloncukları, ayrıntılandırılmış pencere içinde, gitmek istediğiniz yere sizi yönlendirecektir.

PRATİK WEB SİTELERİ
Yazı içerisinde geçen konuya uygun güncel web sitelerinin adreslerini bu bölümde bulabilirsiniz. Siteler, artıları ve eksileriyle değerlendirilecek, amaçları ve içerikleri
belirtilecektir.

İPUCU
Uzman tarafından verilen küçük bir bilgi, yapılan işi bazen büyük ölçüde kolaylaştırabilir, bazen de çözümü yönünde tamamen değiştirebilir. Bu bölümde sunulacak ipuçları da, bir programın daha iyi bir şekilde kullanılmasıyla ilgili olabileceği gibi, PC dışında bir konuyu da içerebilir. Örneğin bu sayımızda, mektup yazarken ne zaman "Saygılarımla" kelimesini kullanacağınız bilgisi
"İpucu" başlığı altında verilmiştir.

ÇİZGİ KARAKTERLER
Projeler boyunca sayfalarda göreceğiniz KOLAY PC ailesi, konuları öğrenirken
eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak.

ÖNEMLİ BİLGİLER
Ana konu ile ilgili önemli ve kısa bilgilerin verildiği bu bölümü okuyarak yazının ne ile ilgili olduğunu öğrenebilirsiniz.

 
 
Adımları takip edin
Her projede gösterilen açıklamaları ve resimleri adım adım izleyerek sonuca
kısa sürede ulaşacaksınız.
EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Konuyla ilgili resimler, bazen bilgisayar ekranında görüldüğü gibi verilebilir. Ama çoğu kez olduğu gibi, vurgulanmak istenilen alan büyütülerek öne çıkarılacaktır. Bu, bir program içindeki bir pencere ya da bilgi ya da soru içeren küçük bir uyarı kutusu olabilir.

YAKIN GÖRÜNTÜ
Tüm ekran görüntüsü içinde yer alan kısmın resmi, kırmızı halka içinde büyütülerek gösterilecektir. Resim üzerinde dikkat etmeniz gereken noktalar ayrıca bir ok ile belirtilecektir.

ANAHTAR KELİMELER
Yeri geldikçe, klavyeyi kullanarak girmeniz gereken bilgiler ve yazılar işaretlenerek gösterilecektir. Daha kolay izleyebilmeniz için ekran görüntüsü resminde görünen "Farklı kaydet/Save as" gibi anahtar kelimeler, kırmızı ile belirtilecektir. Farklı
bir kelime söz konusu olduğunda tam olarak ne yazacağınız söylenilecektir.


KLAVYE TUŞLARI
Eğer klavye üzerinde bir tuşa basmanız gerekiyorsa, bu, parantez içinde kırmızı ile gösterilecektir. Örneğin (F7), klavyenin en üst diziliminde yer alan fonksiyonel tuşlardan biridir. (Enter) tuşu ise pek çok işlemde, programı başlatmak ya da onaylamak için kullanılır.

AÇILAN MENÜLER
Çoğu menüde aşağı doğru açılan birçok seçenek bulunur. Konu ile ilgili resimlerde menü üzerinde hangi seçimi yapmanız gerektiğini görebilirsiniz. Kırmızı ile belirtilen bu seçimler bazen başka bir seçenek listesini önünüze getirebilir.

İŞARETLE VE TIKLA
Klavye dışında bilgisayara komut vermenin bir başka yolu da fare kullanmaktır. Fare ile ekran üzerindeki herhangi bir objeyi işaret edebilir, fare imlecini ilgili yere getirdikten sonra tuşlarından birine basabilirsiniz. Bu yöntemle, kutucukları
ve butonları aktive edebilir ya da menüden bir seçenek seçebilirsiniz. 
Abonelere özel klasörler ile fasiküllerinizi konularına göre derleyebilirsiniz!

KolayPC fasikülleri, zengin içeriğinden ileride de yararlanabilmeniz ve istediğiniz konuyu hemen bulabilmeniz için, ayrılabilir sayfalardan oluşuyor. Fasiküllerde konular, bu amaçla, 3 ana başlık altında 19 ayrı bölümde toplandı. Kolay PC faskiküllerine kısaca bir göz gezdirdiğinizde sizin de hemen görebileceğiniz gibi, her ana başlık ve bölüm için sayfa üstlerinde farklı bir renk bandı kullanıldı. Böylece 'Projeleriniz', 'Çözüm Teknikleri' ve 'Sistem Yönetimi' isimleri verilen üç ana başlığa ek olarak, 19 ayrı renk bandı kullanıldı.

Abone olduğunuzda ücretsiz edinebileceğiniz 8 klasörde de bu renkler kullanıldığı için, fasiküllerden ayırdığınız sayfaları üzerindeki renk bandına göre ilgili klasöre takarak, içeriklerine göre derlenmiş komple bir Kolay PC setine sahip olacaksınız.

Örneğin ilk fasikülde işlenen 'Grafik', 'Fotoğrafçılık' ya da 'Yazım' konularını 'Projeleriniz' ana başlığı altındaki klasörde, numaraları ve renklerine göre derleyebilirsiniz.

Böylelikle ilerdeki fasiküllerle birlikte giderek büyüyen Kolay PC setini, herhangi bir konu karmaşası yaşamadan kendi klasöründe toplayabilecek, hatta kendi çalışmalarınızı da örneğin 'Projeleriniz' klasöründe biriktirebileceksiniz.
 


© 1996 - 2009 BOYUT YAYIN GRUBU
Matbacılar Sitesi 1.Cad. No:115 34204 Bağcılar - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
info@boyut.com.tr | www.turizmdebusabah.com | www.travelguide.gen.tr | www.industryguide.gen.tr | www.gastronomi.com.tr
www.artacademy.com.tr | www.okukullankolaypc.com | www.dvdfestivali.com | www.yaraticicocuk.com